Linux

Linux je free o.s. To znamená, že je zadarmo a je voľne šíriteľný. Tento operačný systém sa nesmie predávať, ak predajca neponúka danú distribúciu k stiahnutiu, alebo nemá povolenie od autora(GNU/GPL). Je vhodný na využívanie v domácnostiach ale aj vo firmách, už aj na Slovensku využíva plno firiem práve Linux. A to preto, že je to zadarmo a hlavne nie sú tu žiadne víri, ktoré by vám znepríjemnili prácu s vašim pc. Skúsim opísať ako sa správali použivatelia, kým si zvykali na linux: ich 1. dojem bol vau, čo to je, ako sa to robí, prečo všetci okolo mňa chvália linux, je naozaj taký dobrý... Neskôr si zas zapnete windows, začne vás prenasledovať pomalosť a neprehľadnosť... A nakoniec si zapnete linux a zrazu vám všetko pôjde. Malá rada pre začiatočníkov: ak neviete spustiť nejaký ovládač a chcete nastaviť zvuk... skúste ísť cez §pomoc a podpora§. Linux je samozrejme aj v slovenčine, samozrejme free.Takto to vyzerá u mňa:

Plocha, zlatá plocha... Myslím si, že keď ste toto uvideli, poviete si, že designovo je to také ako w. vista až lepšie. Áno lepšie :D.
Distribúcie: Linux ako o.s. je zbierka kódov, ktoré spracovávali všelijaký maňíci, tak nejak vznikli distribúcie linuxu, najpouživanejšie distrá sú: ubuntu, openSUSE, mandriva linux, a nezabudnime na red hat. Ak ste klikli na jeden odkaz, určite ste si všimli, že všade máte download. Ďalej s budeme zaoberať distrom ubuntu, ktoré mam aj ja.
V ubuntu je možnosť výberu pre grafické prostredie gnome aj KDE, ja používam gnome. Keď som 1. krát inštaloval ubuntu, nevedel som si rady s koreňovým súborom... Nakoniec som našiel riešenie na známom portály linuxos. Al máte linux, na linuxos, môžte prispievať do fóra.
Na linuxe vám nepôjde klasicky nainštalovať hru s koncovkou .exe, ale to neznamená, že sa to nedá spustiť. Stačí si nainštalovať emulátor wine, (sudo apt-get install wine) a môžte dokonca aj hrať hry. Ja som si to najprv nevedel predstaviť a myslel som, že to pôjde pomaly, dokonca to šľapalo lepšie ako na windowse.
Dúfam, že sa vám článok páčil, môžte prispieť správou k článku.

Musíš byť prihlasený aby si mohol prispievať :D


web designed by Muco and e-team.